DETAY

SENDİKAMIZ ULUSAL SİVİL HAVACILIK GÜVENLİK PANELİNE KATILDI

Havalimanları Güvenlik Memurları Derneği tarafından Ulusal Sivil Havacılık Güvenlik Panelidüzenlendi, Panele geniş katılım sağlandı, Güvenlik-İş Sendikamızı temsilen Genel BaşkanımızÖmer Çağırıcı ve Genel Teşkilat Sekreterimiz Caner Yılmaz katılım sağladı.

Havalimanları Güvenlik Memurları Derneği tarafından Ulusal Sivil Havacılık Güvenlik Paneli düzenlendi. Panelde konuşma yapan Havalimanları Güvenlik Memurları Derneği Başkanı Şinasi Muratoğlu, “Başta Afrin’de olmak üzere vatanımızın bölünmez bütünlüğünü tehdit eden terörist grupları ile mücadele eden ve bu uğurda canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan meslektaşlarımızı rahmetle anıyorum.
Afrin Harekatı’na Havalimanları Güvenlik Memurları Derneği olarak tam destek vermekteyiz” ifadesini kullandı.

Havacılık güvenliği ile ilgili ortak bilince katkıda bulunmak için paneli düzenlediklerini söyleyen Muratoğlu, “Havalimanları güvenlik memurları derneği ülkemizin sivil havalimanlarında görev yapan devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünde kadrolu koruma ve güvenlik personeli tarafından 3 Ağustos 2012’de kurulmuş sivil havacılık güvenliği alanında ilk ve tek sivil toplum örgütüdür.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal,

“Havalimanı sayısına bakıldığında Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü son 15 yılda 26 havalimanından 54 havalimanına hizmet verir hale gelmiştir. Bu artışlar beraberinde güvenlik ihtiyacının artmasına da neden olmuştur. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü bu ihtiyacı gidermek için hizmet satın alma yoluna gitmiştir.

Havacılık güvenliğinin önemini ifade edecek olursam havacılık güvenliği tedbirlerinin asıl amacı, yolcuların mürettebatın ,yer personelinin, havalimanı bina ve tesislerinin sivil havacılığa karşı yerde ve havada meydana gelebilecek her türlü yasa dışı eylemlere karşı korunmasıdır. Devlet hava meydanlarında toplam 5 bin civarında güvenlik görevlisi var. Yap, işlet, devret modeliyle işletilen havalimanlarında 7 bin civarında güvenlik görevlisi var.

Toplamda 12-13 bin güvenlik personeli var. Bu aslında çok ciddi bir rakam ama valiliklerimizin, komisyonların değerlendirilmeleri neticesinde bu sayının iki katına bile çıkması gerekebilecek. Çünkü her yerde güvenlikçi sayımız eksik diye bir serzeniş var. Dolayısıyla bu sektörde çok ciddi bir istihdam boşluğu var gibi görünüyor ama bu önümüzdeki zaman diliminde doldurulacak. Daha sonra bu sayı çok daha artacak” ifadelerini kullandı.

Sosyal Ağlarda Paylaş