DETAY

SENDİKAMIZ GÜVENLİK-İŞ’TEN 8 MART AÇIKLAMASI

1857 yılında Amerika’nın New York kentinde tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadının, insan onuruna yakışmayan çalışma koşullarını protesto etmek ve erkeklerle eşit haklara sahip olmak amacıyla başlattığı grevde, çoğu kadın olmak üzere 129 işçinin can verdiği bu gün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak tarihte yerini almıştır.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününün, ülkemizde etkinliklerle anılmaya başlandığı yıl olan 1921 yılından bu yana, ülkemizde kadın çalışanlara ilişkin birtakım olumlu gelişmeler olmuştur ancak ülkemizde toplumsal cinsiyet eşitsizliği, kamusal ve özel alanda yaşanmaya hala devam etmektedir.

Bununla beraber her gün kadın tecavüzleri ve kadın cinayetleri yaşanmakta, kadına yönelik şiddet olayları tırmanmaktadır. Ülkemizde kadın algısında yaşanan olumsuz değişimler, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının önünde büyük bir engel olarak durmaya devam etmektedir.

Ülkemizde kadın, “birey” olarak” değil, sadece “anne ve eş” olarak görülmek isteniyor. İşgücü piyasasında ise “vitrin” olarak görülüyor. Bu zihniyet yapısı değişmediği sürece, düzenlenen yasalar etkin olamayacak, yasal gelişmelerin sağlanması da pek bir önem arz etmeyecektir.

Kadın annedir, kadın eştir, kadın yoldaştır; kadın, toplumların şekillenmesinde ve eğitilmesinde önemli bir kilometre taşıdır. Kadınlarımız baş tacımızdır.

İşçi sınıfının ekmek, barış, özgürlük mücadelesi ve toplumsal cinsiyet eşitliği, kadın ve erkek tüm çalışanlarla birlikte kazanılacaktır. 

Güvenlik-İş Sendikası olarak, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle özel güvenlik sektöründe emek veren, gücümüze güç katan kadın üyelerimiz başta olmak üzere tüm kadınlarımızı sevgi ve saygı ile selamlıyor, bu anlamlı günlerini kutluyor, kadına kalkan elleri ve ayırımcı bakış açısını şiddetle kınıyoruz.

Güvenlik-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu

&

Güvenlik-İş Sendikası Genel Merkez Kadın Komisyonu

Sosyal Ağlarda Paylaş