DETAY

BASINA VE KAMUOYUNA DUYURULUR ”Özel Güvenlikler Günah Keçisi Değildir”

Sendikamız Genel Yönetim Kurulu adına basına ve kamuoyuna açıklama yapan Genel Başkanımız Ömer Çağırıcı dün FB-BJK maçında yaşanan olaylarda Özel Güvenlik Görevlileri üzerinden algı yaratmaya çalışan kişilere sert tepki gösterdi.

Değerli basın mensupları özel güvenlik görevlileri olarak kamu düzeninin sağlanmasında görev alanlarımızda can ve mal korumakla, huzur ve düzenin sağlanması için çalışırken Türkiye Kupası FB-BJK yarı final müsabakasında olayların başlangıcından itibaren statta görev yapan özel güvenlik görevlileri için sarf edilen suçlayıcı sözleri, görüntüleri ve yorumları endişe verici bir şekilde takip ettik.

Statlarda yaşanan olayların akabinde her zaman olduğu gibi yine ve yeniden özel güvenlik görevlilerinin Günah Keçisi ilan edildiğini görüyoruz.

Meydana gelen üzücü olayda hiçbir özel güvenlik görevlisinin kesinlikle futbolculara ve personele müdahalesi söz konusu değildir, özel güvenlik görevlileri aksine olayları başlatan seyirci ve BJK kalecisi Tolga Zengin’in arasına girerek canı pahasına görevini yapmaya çalışmış, olayların büyümesini engellemek adına yatıştırıcı bir şekilde davranış sergileyerek görevini yaparken görevli özel güvenlik görevlilerinin suçu ve kusurunun olmadığı açıkça ortadadır.

Tv’lerde yayınlanan spor programlarında özel güvenlik görevlilerinin olayların tırmanmasında baş rolde olduğunu, futbolculara darp’ta bulunduğunu söyleyenler kendilerini savcı veya hakim yerine koymaya kalkmasınlar, olayları başlatanların kasıtlı bir şekilde tüm uyarılara rağmen olayları devam ettirmelerinde ki amaç ortadadır.

Yaşanan üzücü olayda kameralarda görüldüğü üzere BJK Kalecisi Tolga Zengin’in özel güvenlik görevlisine yumruk atmasının hesabını kim verecektir?

BJK Kulübü Başkanı Sayın Fikret Orman’ın sıcağı sıcağına yaptığı açıklamada meslektaşlarımız özel güvenlik görevlilerinin personellerine saldırdığını söylemesi ve görüntüler incelendiğinde BJK personeline saldıranların özel güvenlik görevlileri olmadığı açıkça görülmüştür, BJK Kulübü Başkanı Sayın Fikret Orman’ı özel güvenlik görevlilerine yönelik haksız ve yanlış ithamından dolayı özür dilemeye davet ediyoruz. 

Türkiye’de aktif olarak tüm alanlarda çalışan 283 bin meslektaşımız özel güvenlik görevlisi ve statlar da görev yapan meslektaşlarımız, yaşanan bu tür üzücü olaylarda tekrardan günah keçisi ilan edilmeye çalışıldığı bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Değerli basın emekçileri kimse unutmasın ki özel güvenlik görevlileri zor şartlar altında görevini en iyi şekilde yapan emekçi arkadaşlarımızdır, özel güvenlik işçileri ülkemizin kamu düzeninin sağlanmasında önemli görevi ifa eden meslektaşlarımızdır.

TÜRK-İŞ Konfederasyonuna bağlı Sendikamız Güvenlik-İş her zaman özel güvenlik emekçilerinin yanında olmaya ve hakkını aramaya devam edecektir, her kim ve ne sebeple olursa olsun özel güvenlik görevlilerine karşı yapılan haksız tutumları, haksız söylemleri her zaman şiddetle kınayacak ve toplumda özel güvenlik görevlilerinin değerini kimsenin düşürmesine müsaade etmeyecektir.

Güvenlik-İş Sendikası olarak ülkemiz spor ve futbol müsabakalarında bu tür şiddet olaylarının bir daha yaşanmamasını diliyor, özel güvenlik görevlilerinin zor şartlar altında çalıştığını bir kez daha kamuoyunun görmesini ve bilmesini istiyoruz.

Basına ve Kamuoyuna Duyurulur.

Sosyal Ağlarda Paylaş