DETAY

Güvenlik-İş Sendikasından Bir Hukuk Zaferi Daha

Sendikal Örgütlenmenin karşısında duran YSS özel güvenlik Şirketine karşı hukuk zaferi elde ettik. 

2018 Mayıs Ayı itibari ile Muğla ili Dalaman ilçesinde bulunan Havalimanının işletici şirketi YDA İnşaat Şirketine bağlı YSS Özel Güvenlik Şirketinden örgütlenme çalışmaları sırasında işçi liderlerinden olan sendikamız üyesi Güldan Görmez isimli özel güvenlik görevlisi meslektaşımız Ankara’ya tayin çıkarılması bahanesi ile işten çıkartılmıştır. Güvenlik-İş Sendikamız Hukuk Müşavirliğinin bununla ilgili açtığı dava bugün itibari ile karara bağlanmış, işten çıkarılan üyemiz Güldan Görmez’ in tekrar işe iadesi ve sendikal tazminat ile sonuçlanmıştır.

Sendikal örgütlenme konusunda her ne kadar kanunlarımız var ise de ve bu kanunlarda belirtilen cezalar yürürlükte olsa bile, işverenler bu kanunları hiçe sayarak bedeli ne olursa olsun çalışanların sendikal örgütlenmeyi engellemek için her türlü usulsüzlük ve kanunsuzluğa başvurmaktalar. Bugüne kadar Türkiye'nin birçok ilinde ve değişik iş yerlerinde bu hukuksuzluğa karşı açtığımız davalarımız, işe iade ve sendikal tazminatla sonuçlanmıştır. Güvenlik-İş Sendikası olarak isteğimiz sendikal örgütlenmenin ve sendikalı olmanın karşısında hiçbir gücün olmaması ve çalışanların sendikalı olarak mutlu, huzurlu bir şekilde iş yaşantılarını devam ettirebilmeleri tek temennimizdir.

Uluslararası  para taşıma şirketi olan LOOMIS de başlatılan ve başarıya ulaşan örgütlenme çalışmamız sonrasında işten çıkarılan sendika üyesi arkadaşlarımız içinde aynı şekilde hukuk mücadelemiz başlatılmış olup YSS şirketine karşı kazanılan başarı  burada da elde edilecektir.


Kurulduğumuz ilk günden beri Güvenlik-İş sendikası olarak üyelerimizin her daim yanlarında olduk ve bundan sonrada her alanda olmaya devam edeceğiz.

Sosyal Ağlarda Paylaş