DETAY

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günümüzü Kocaeli’nde Coşku İle Kutladık

Sendikamız Güvenlik-İş, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu TÜRK-İŞ’in Başkanlar Kurulunda aldığı kararla 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü bu yıl merkezi Kocaeli olmak üzere Gaziantep Erzurum, Samsun, İzmir, Antalya, Mersin, Eskişehir, Bayburt ve tüm Türkiye’de kutladı.

Kocaeli’ndeki 1 Mayıs kutlamalarına TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, Milletvekilleri, Belediye Başkanları, TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu Üyeleri, TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu Üyeleri, Sendikamız Genel Başkanı Ömer ÇAĞIRICI, Genel Merkez Yöneticilerimiz, İstanbul Anadolu ve Avrupa Şubemiz, Ankara Şube Yönetimimiz, Bilecik, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Kocaeli ve Bursa İl Temsilcilerimiz, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve Sendikamıza bağlı illerinden gelen üyelerimiz katıldı.

Güvenlik-İş Sendikamız Kocaeli’nde 1 Mayıs’ı kutlayarak Özel Güvenlik İşçilerinin alanlarda sesi olduk ve herkes için “Taşerona Hayır, KİT’lere Kadro ve Kıdem Tazminatıma Dokunma” talebimizi tüm Türkiye’ye gösterdik.

Kocaeli’ndeki kutlama başta Sendikamız olmak üzere TÜRK-İŞ’e bağlı sendikalar üye işçileri Doğu Kışla Gençlik Parkı’nda toplanması ile başladı. Toplanma alanında toplanan on binlerce emekçinin katıldığı kortej, slogan ve tezahüratlar eşliğinde Rafet Karacan Bulvarı üzerinden Milli İrade Meydanı’nda yer alan miting alanına ulaştı. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda, platformun yan tarafına dev "Kıdemime Dokunma" pankartı asıldı.

ATALAY, 15 Temmuz Milli İrade Meydanı'nda düzenlenen kutlama programında, tüm emekçilerin gününü kutladı.

Kıdem için Kocaeli'nde olduklarını belirten ATALAY, şöyle devam etti:

"Bu alandan Türkiye'yi yönetenlere sesleniyorum. Bu alandan Meclis'e, kamuoyuna sesleniyorum. 3 bin lira brüt ücret alan bir kardeşimiz 250 lira yemek parası, 250 lira yol parası, 3 bin 500 lira. Bu kardeşimiz 25 sene çalışabilirse alacağı kıdem 86 bin lira. TOKİ'den alt gelir grubuyla ilgili en düşük 50 metrekarelik konut 116 bin lira. Kıdem ile ilgili olumsuz bir çalışma yapmayın. Kıdemle ilgili nokta kadar geriye gidecek bir çalışma yapmayın. Kıdem bizim kızımızın çeyiz parası, oğlumuzun düğün parası. Kıdem bizim nefes almamızı sağlıyor, duymamızı sağlıyor. Kıdem bizim görmemizi sağlıyor. Bazı art niyetli işverenler doymak bilmiyor. İyi niyetli olanlara Allah daha da kazandırsın. Kıdemle ilgili 17 milyon çalışan var. Bu ülkede kıdemle ilgili olan insan sayısı 40 milyon. Bu ülkenin yarısıyız. Buradan bir daha sesleniyorum. Kıdemin nokta kadar geri gidişini aklınıza getirmeyin. Mevcut yapıya nokta kadar dokundurmayız. Fon diyorlar, Size de ailenize de buradaki genel başkanlara da bana da fenalık geliyor. Geçmişte fonların akıbetini biliyoruz. Fon lafını ülke gündeminden çıkartın, her ramazan ayı gibi her sene kıdemi ülke gündemine getirmeyin. İş yerlerinde verimimiz düşüyor, evimizde huzurumuz kaçıyor. Huzurumuzu bozmayın, verimimizi düşürmeyin. Buradan ülkeyi idare edenlere sesleniyorum, Kıdem bizim son kalemiz, 'nokta' diyecek başka bir şey yok, haberiniz olsun."

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili sorunun ne zaman çözüleceğinin merak edildiğini kaydeden ATALAY, "Bir yerden başlamak lazım. Belki tamamını halledemezsiniz ama bir yerden başlamak şart. Yaşı 45, emekli maaşı yok. İşe almıyorlar. Bu insanlar ne yapacaklar. Onun için emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir an evvel çözüm bulmak lazım." ifadelerini kullandı.
Sabah Taksim'de anıta çelenk koyduğuna değinen ATALAY, "Sene 1977, 34 tane arkadaşımızı katlettiler. Aradan 40 sene geçti. Kim yaptı hala belli değil. Bu alandan bir kez daha sesleniyorum, altını çizerek, 1977 katliamını kim yaptıysa kim arkasında varsa 12 Eylül'ün de 28 Şubat'ın da 15 Temmuz'un da arkasından onlar var. Görmemezlikten gelmeyin haberiniz olsun." diye konuştu.


- "25 senedir bu ülkede çalışan geçici işçi var"
ATALAY, KİT'lerde kadro geçmeyenlere kadro sözü verildiğini söyleyerek, "KİT’lerdeki taşeron işçilere, geçici işçilere kadro istiyoruz. 696 sayılı KHK ile kadro geldi ama sorunlarımız hala bitmedi. Örgütlenme ve toplu pazarlık hakkımızı sınırlayan düzenlemeler devam ediyor. Enflasyonun yüzde 20’ye dayandığı koşullarda kadroya geçirilen işçilere yüzde 4 ücret zammı veriliyor. Özel sektörde de taşeron çalıştırmanın önüne geçilmiyor. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin en az önemsendiği işyerlerinin başında yine taşeron şirketler geliyor. Taşeron uygulaması güvencesizliği kalıcı hale getiriyor! Bir an evvel TÜRK-İŞ'in işçileri, aileleri, onlarla ilgili müjdeli bir haber bekliyor. 25 senedir bu ülkede çalışan geçici işçi var. Senede 6 ay. Geçen sene 9 ay 29 güne çıkardılar. Bir bölümü 9 ay 29 gün çalışıyor, bir bölümü çalışmıyor. Bir an evvel bu kardeşlerimize kadroya almak lazım." dedi.


"Partinin sendikası olmaz"
Kadınlarla ilgili sorunları ülke gündemine taşıdıklarını aktaran ATALAY, şunları söyledi:"17 milyonun çalıştığı yerde 2 milyon sendikalı. Bir laf var bilir misiniz? Keser döner, sap döner gün gelir hesap döner. Şimdi bazıları bağırıyor. Ben bu alandan Türkiye'deki bütün emekçilere sesleniyorum. Hangi sendikada huzur buluyorsanız, hangi sendikaya güveniyorsanız, hangi sendikanın şemsiyesi altında olmak istiyorsanız o sendikanın üyesi olun. Baskı görmeden, şiddet görmeden mobbing uygulanmadan... Maalesef 10 yıldır bunu gördük. Şube müdürleri, bazı belediye başkanları, vekiller, 'Bu bizim sendikamız'... Sendikalar, partilerin arkasına sığınmasınlar. Sendikalar, işçinin sendikası olur. Ülkenin sendikası olur. Partinin sendikası olmaz. Partinin sendikası olursa sarı sendika olur” dedi.

Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanımız Ömer ÇAĞIRICI 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününde yaptığı açıklamada;

“1 Mayıs İşçi Bayramımızı, Emek ve Dayanışma Günümüzü Coşku İle Kutladık, Alanlarda Sorunlarımızı Güçlü Bir Şekilde Haykırdık.
Güvenlik-İş Teşkilatımıza ve Ülkemizin her bölgesinde coşku ile alanlardan haykıran üyelerimize bizleri yalnız bırakmadıkları için teşekkür ediyor ve başta üyelerimiz olmak üzere tüm emekçilerin Bayramını kutluyorum.
Dayanışmamız ve alanlardan TÜRK-İŞ Konfederasyonumuz ve kardeş sendikalarımız ile güçlü haykırışımız en güzel cevap olmuştur..
Birliğimiz daim davamız muzaffer olsun..
Biz Birlikte Güçlüyüz”

Kalabalığın davul-zurna eşliğinde halaylar çekmesiyle renklenen program, TÜRK-İŞ Başkanımız Ergün ATALAY' ve Genel Başkanımız Ömer ÇAĞIRICI’nın alandakilere kırmızı karanfil dağıtmasıyla son buldu.

Sosyal Ağlarda Paylaş