DETAY

GENEL BAŞKANIMIZ 3.OLAĞAN GENEL KURULUMUZDA GÜVEN TAZELEDİ

TÜRK-İŞ Konfederasyonuna bağlı Güvenlik –İş Sendikamızın 3.Olağan Genel Kurulu büyük bir coşku ve geniş bir katılımla tamamlandı.400’den fazla katılımcının hazır bulunduğu kongreye Genel Başkanımız Ömer Çağırıcı’nın hizmetleri, hedefleri ve projeleri damgasını vurdu. 2 gün süren etkinlik Ankara Anadolu DownTown Hotel’de gerçekleşti. Konfederasyon Başkanımız Ergün Atalay’ın katılımı ile onure olan kongremize Siyaset, Sendika ve bürokrasi camiasından çok fazla değerli isimde misafirimiz oldular. 

Kongremiz, saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı ile başladı. Divan heyetinin oluşumu ile birlikte açılış ve protokol konuşmaları yapıldı. Genel Başkanımız Ömer Çağırıcı’ nın ev sahibi olarak yaptığı konuşma sonrasında İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet ERSOY, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Ankara Milletvekili Sayın Mustafa DESTİCİ , Türk –İş Konfederasyonu Genel Başkanımız Sayın Ergun ATALAY , Milliyetçi Hareket Partisi TBMM Grup Başkanvekili Sayın Levent BÜLBÜL ve İyi Parti Konya Milletvekili Sayın Fahrettin YOKUŞ’ta konuşmalarını gerçekleştirdiler.


Açılış konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Genel Başkanımız Ömer ÇAĞIRICI şu değerlendirmelerde bulundu;

Çağırıcı, “Bizim tüm derdimiz özel güvenlik görevlileri..”

Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanımız Ömer ÇAĞIRICI yaptığı konuşmada, özel güvenlik görevlilerinin ülkedeki genel kolluk kuvvetlerinin yardımcı kuvveti olduğuna işaret ederek, Türkiye'de 320 bin özel güvenlik görevlisinin görev yaptığını söyledi.

Sendika olarak özel güvenlik görevlilerinin sıkıntılarını anlatmak ve haklarını savunmak için durmadan çalıştıklarını vurgulayan Çağırıcı, hastanelerden okullara, askerlik şubelerinde, üniversitelerden iş merkezlerine kadar birçok alanda görev yapan özel güvenlik görevlilerinin insan hayatının her anında bulunduklarına dikkati çekti.

Çağırıcı, özel güvenlik görevlilerine yönelik tek tip elbise konusunda çalışmalar olduğunu dile getirerek, Yakın zamanda kamuda çalışan tüm özel güvenlik görevlileri tek tip elbise kapsamında olacağını söyledi.Çağırıcı, "İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu göreve başladıktan sonra özel güvenlik görevlileri ile Bakanlık arasında gönül köprüsü kuruldu ve önemli gelişmeler sektörümüzde yaşandı, Sayın Soylu’ya ve ekibine tüm özel güvenlik görevlileri adına teşekkür ediyorum, İçişleri Bakanlığımız ile koordineli bir şekilde çalışarak özel güvenlik görevlilerinin farkındalığını oluşturmak ve özel güvenlik mesleğini hak ettiği konuma taşımak, özel güvenlik işçilerinin sorunlarını çözmek üzere çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz.

TBMM’de Özel güvenlik görevlileri için BBP Genel Başkanı Sayın Mustafa Destici’nin vermiş olduğu kanun teklifinin yasalaşmasını bekliyoruz ve bu düzenleme ile özel güvenlik görevlilerinin sorunlarının büyük ölçüde çözüleceğine inanıyor ve destekliyoruz" dedi.

Çağırıcı; Taşeron sistemden kadroya geçen işçilerin kadro mücadelesinde Yol-İş ve TÜRK-İŞ’ in başarısı olduğuna dikkat çekerek, Birileri bugün sahiplenmek istese de gerçeğin, Türkiye'de taşeron işçilerin kamuda kadroya geçirilmesinin öncüsü ve önderinin Yol-İş Sendikası ve TÜRK-İŞ’ in başarısı olduğunun çok iyi bilindiğini söyledi.

Çağırıcı konuşmasının devamında, biz taşeron işçilerin oluşturduğu bir sendikayız. Yakın zamanda taşeron işçi kardeşlerimiz, üyelerimiz kadroya geçti. Geç oldu ama eksikliklerle oldu, katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz, ancak dönemin Sayın Bakanı ekranların karşısında tüm taşeron işçilerini amasız fakatsız şartsız kadroya alacağız dedi. Sonra olan süreçte baktık ki ama da varmış fakat ta varmış şartta varmış. Asıl işi yapan arkadaşlarımız KİT lerde çalışan işçiler kadroya dahil edilmedi. Biz Güvenlik-İş Sendikası ve konfederasyonumuz Türk-İş olarak ta bunun mücadelesini veriyor ve tüm taşeron işçi arkadaşlarımız hak ettikleri kadroya geçsin istiyoruz.Kadro alan taşeron işçi arkadaşlarımızın da bir sürü sorunları ortaya çıktı. Enflasyon rakamlarının %26 olarak açıklandığı ve asgari ücrete yapılan %26 zamdan bu arkadaşlarımız yararlanamadı. Bakanlık bir çerçeve protokol uyguladı %4+%4. Taşeron sistemden kadroya geçiş yapan arkadaşlarımız ayrım yapılsın istemiyor. Aynı kurumda aynı işi yapan kadrolu işçiyle aralarında ücret makası oldukça fazla. Biri devletin kadrolu işçisi gibi değer görüyor. Taşeron sistemden kadroya geçen arkadaşımıza hala taşeron işçi gibi muamele yapılıyor, biz bu muameleye şiddetle karşıyız.

Konfederasyon Genel Başkanımız Ergün ATALAY;

Camiamızın önemli ismi, değerli insan Mustafa KUMLU hakkın rahmetine kavuştu. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânı Cennet olsun. Yakınlarına ve Türk –İş ailesine sabırlar diliyorum. 

Atalay, Türkiye'nin gündemindeki seçim tartışmalarının sonlanmasının ardından kamu iktisadi teşebbüsleri (KİT), emeklilikte yaşa takılanlar, geçici işçiler, kamu sözleşmeleri gibi konuların da bir an önce konuşulması gerektiğini söyledi.Güvenlik-İş Sendikasının hızla büyüdüğüne değinen Atalay, özel güvenlik görevlilerinin hak ettiği konuma gelmesi için Ömer Çağırıcı’nın ve yönetiminin olağan üstü çaba sarf ettiğini söyledi.

Atalay, özel güvenlik görevlilerinin toplumdaki önemine değinerek, biz burada rahat oturalım diye her gün güvenlik görevlileri bu ülke için can vermeye devam ediyor dedi.
Atalay, özel güvenlik görevlilerinin Türk-İş’te görmekten memnuniyet duyduğunu belirterek tüm özel güvenlik görevlilerini de TÜRK-İŞ’ bağlı Güvenlik-İş Sendikasına üye olmaya davet etti.

Sakarya'daki Tank Palet Fabrikası'na ilişkin değerlendirmede bulunan Atalay, "Yabancı sermaye veya özel sektöre bir itirazım yok. Beklentimiz, yetkinin Türkiye'de, Milli Savunma Bakanlığında olması ve işçilerin Milli Savunma Bakanlığı personeli olmasıdır." dedi.

Atalay, Türk-İş olarak 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin Taksim takıntılarının olmadığını söyleyerek, "Bu sene 1 Mayıs kutlamaları için arzum Diyarbakır, Samsun, Edirne veya Kocaeli." diye konuştu.
Atalay konuşmasının sonunda Genel Başkan Ömer Çağırıcı ve yeni seçilecek yönetimine başarılar diledi.


Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici;

Özel güvenlik görevlilerini rahmetli başkanımızın bize emaneti olarak görüyoruz ve onların her türlü problemleriyle yakından ilgileniyoruz ilgilenmeye devam edeceğiz. 31 Ekim 2018 de 6 maddelik kanun teklifimizi TBMM sunduk. 

Bu kanun teklifimizin içerisinde ilk olarak işkolu ile ilgili düzenleme yaptık. Çünkü burada Cumhurbaşkanı kararname ile 5188 yasa arasında bir çelişki var. Bu çelişkinin ortadan kaldırılması gerekiyor. İçişleri bakanlığının da bu konuda bilgisi var. Özel güvenlik görevlileri özel bir iş yaptıkları için mutlaka kendi iş kollarında değerlendirilmeleri gerekiyor. Özel güvenlik görevlilerinin görev başında her türlü tehlikeyle karşı karşıya hayatlarını kaybeden güvenlik görevlilerimiz için gazilik ve şehitlik hakkı istiyoruz. Taltif edilmelerini istedik. Çünkü bazen görevinin üzerinde büyük bir özveriyle canını hiçe sayarak çalışan özel güvenlik görevlileri için taltif istiyoruz. Hayat kurtarıyor, büyük bir facianın önüne geçiyor ve bir teşekkürü hakketmiyor mu? Onun için hakkınız olan taltif ve teşekkür hakkını da bu kanun teklifi içine koyduk. Görevi itibariyle özel bir iş yapan özel güvenlik görevlileri için özel hizmet tazminatını gene bu 6 maddelik kanun teklifinin içende bunlar var. Yani sizin ananızın ak sütü gibi helal olan bu taleplerinizi biz kanun teklifi haline getirip Güvenlik-İş Sendikası ile beraber TBMM sunduk. Özel güvenlik görevlileri için bu kanun teklifinin peşinde olacağız ve bunu hep beraber çıkaracağız. Bu yasa özel güvenlik görevlilerinin anasının ak sütü gibi helaldir ve bu hakkı alacağız dedi.Türkiye çalışan her 100 kişiden sadece 12 si örgütlü olduğunu söyleyen Destici, Örgütlenmenin önündeki engelin kaldırılması için tüm sendikaların birbiriyle dayanışma içerisinde olması gerektiğini belirtti.

Destici, Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili, EYT emeklilik istemiyor haklarının verilmesini istiyor. bende emeklilikte yaşa takılanlardan birisiyim 3 yıl bekledim dedi.

Destici konuşmasının sonunda Genel Başkanımız Ömer Çağırıcı ve yönetiminin özel güvenlik görevlileri için büyük çaba sarf ettiğini biliyor ve görüyorum inşallah genel kurulunuz güzel bir neticelendirilir ve onlara başarılar diliyorum dedi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet ERSOY; 

"Özel güvenlik görevlilerimizin eğitimleri, çalışma koşulları ve daha kaliteli hizmet sunabilmeleri için yapmamız gereken ne varsa bundan sonra da yerine getirmeye devam edeceğiz." dedi.

Ersoy, Türk-İş’ e bağlı Güvenlik-İş Sendikamızın 3. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, terörle mücadelenin kararlılıkla sürdürüldüğünü belirterek, Türkiye'nin bölgede oynanan oyunlara ve tüm olumsuzluklara rağmen dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olduğunu söyledi.Türkiye'de görev yapan bütün özel güvenlik görevlilerinin ilk kez eğitime tabi tutulduğunu hatırlatan Ersoy, ülkenin huzuru ve güvenliği için teknolojik imkânları da güvenlik görevlilerinin kullanımına sunduklarını ifade etti.
Ersoy, başarılı bir süreç yürütmeye çalıştıklarını belirterek, bunun için herkesin üzerine düşeni en iyi şekilde yapması gerektiğini dile getirdi.

MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Levent Bülbül;

Özel güvenlik görevlileri için BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’ nin TBMM ye vermiş olduğu kanun teklifi, Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Çağırıcı tarafından bize de iletildi. Bizde detaylı bir şekilde inceledik. Yani burada işkolu probleminin çözülesi önemli bir meseledir. Asıl işverenle birlikte toplu iş sözleşmeleri görüşmelerine başlandığı aşamada özel güvenlik görevlilerinin her zaman işin bir tarafında en köşe yerinde bırakıldığını biliyorum ve bu kabul edilebilir bir durum değildir. Yani Güvenlik işkolunda bir toplu iş sözleşmesi var olması bu imkânın tanınması büyük bir fayda ve yarar görüyoruz. Bunu desteklediğimizi buradan ifade etmek istiyorum.Bülbül konuşmasının sonunda bugün burada gerçekleştirilmiş olan genel kurulunuzun hayırlara vesile olmasını cenabı Allah'tan niyaz ediyorum. Genel Başkanımıza ve Yönetimine yapacakları işlerde yapacakları bütün çalışmalarında kendilerine başarılar diliyorum. Milliyetçi hareket partisi olarak her zaman siz değerli özel güvenlik görevlilerinin yanınızda olduğumuzu bilmenizi istiyorum. 

İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin YOKUŞ;

İyi bir sendikacı olmanın yolunun mücadele etmekten geçtiğini belirten Yokuş, ben 26 yıl sendikacılık yaptım. Mücadele edeceksin edemiyorsan sendikacıyım demeyeceksin.Güvenlik Görevlileri kardeşlerimin halini biliyorum. Düşük ücret var, ücret dengesizliği, iş güvenceniz,  her türlü sıkıntınız var biliyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisine özel güvenlik görevlilerinin hak ettiği konuma gelmesi için bir yasa teklifi gelmiş, yasanın içeriğini tam olarak bilmiyorum. Millet hak istiyorsa hakkını vereceksin. Ben bu yasanın gelmesini istiyorum, o yasa meclise gelmeli. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Ben o yasanın arkasındayım. Şahsım adına ve grubum adına gerekirse tek başıma. Millet hak istiyorsa hakkını mecliste bunu oylar da alırız dedi.Sendikalar Birliği Uni Global Union Sektör Başkanı Eddy STAM;

Union Hizmetler Genel Müdürü olarak burada bulunmak benim için onur verici, çünkü Güvenlik-İş bizim için çok önemli bir sendika. 70 farklı ülkede 150 üyemiz var toplam 1 milyon üye demek. Dünyanın bir çok yerinde üye sendikalarımıza baktığımızda bir çok sendikanın üyesinin azaldığını görüyoruz. Çok az bir sendika üye istikrarını koruduğunu görüyoruz. Güvenlik-İş bu istikrarını koruyarak üye sayısını arttırdığını görüyoruz. Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Çağırıcı ve yönetimine başarılarının devamını diliyoruz.
SEİU Sendikası Amerika küresel örgütlenme direktörü Carl Leinonen;

Bizim örgütümüzün Güvenlik-İş ile yaklaşık 5 yıldır süre gelen bir iş birliği var. Bu iş birliğinden büyük memnuniyet duyuyoruz. Nedeni ise üyelerinin çalışanlarının yaşam standardını artırmaya yönelik kurulmuş bir iş birliği olmasıdır. Güvenlik-İş çok kısa bir süre içerisinde küçük bir teşkilattan çok büyük etkili bir sendika haline geldi. Genel Başkan Ömer Çağırıcı ve Genel Sekreter Ahmet Durcuk’ un desteği ile eminim ki ilerde de büyük işler başarmaya devam edecek. Dünya’ nın çeşitli yerlerindeki sendikalardan nasıl daha büyük bir sendika olabiliriz gibi sorulara, Güvenlik-İş sendikasını örnek gösteriyorum. Genel kurulunuzun şimdiden hayırlı olmasını diliyor. Başarılar diliyorum. Genel Kurulumuzun ilk günü divan heyetinin oluşturduğu komisyonların raporlarının okunmasının ardından sona erdi. 

İkinci günde delegelerimiz Güvenlik-İş Sendikamızın yeni yönetimini belirlemek için sandık başına gittiler. Noter huzurunda gün boyu devam eden oy kullanma işlemenin tamamlanması ile birlikte sandıklar açıldı ve sayım yapıldı. 

Gerçekleşen kongremize Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Sayın Mustafa DESTİCİ, İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet ERSOY, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Sayın Ergün ATALAY, MHP Grup Başkanvekili Sayın Levent BÜLBÜL, Konya İyi Parti Milletvekili Sayın Fahrettin YOKUŞ, Türk-İş Konfederasyonu Teşkilatlandırma Sekreteri Sayın Eyüp ALEMDAR, Türk-İş Konfederasyonu Eğitim Sekreteri Sayın Nazmi IRGAT, Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkan Vekili Sakarya Milletvekili Sayın Muhammet Levent BÜLBÜL, İyi Parti İnsan Hakları Komisyon Üyesi Konya Milletvekili Sayın Fahrettin YOKUŞ, Büyük Birlik Partisi Başkan Yardımcısı Sayın Ali KESER, İyi Parti Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Sayın Mecit HAZIR, İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Sayın Bekir AKTÜRK, İŞKUR Ankara İl Müdürü Sayın Arif AY, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Şube Müdürü Sayın Celal ÇAYCI, Uni Global Union Güvenlik Sektör Başkanı Sayın Eddy STAM, Uni Global Union Küresel Örgütlenme Direktörü Sayın Carl LEİNONEN, Tarım-İş Sendikası Genel Başkanı Sayın İlhami POLAT, Dok Gemi-İş Sendikası Genel Başkanı Sayın H. Necip NALBANTOĞLU, Tes-İş Sendikası Genel Başkanı Sayın Ersin AKMA, Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Sayın Hakan TOY, Ağaç-İş Sendikası Genel Başkanı Sayın Mürsel TAŞÇI, Genel Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Sayın Hakan YEŞİL, Koop-İş Sendikası Genel Sekreteri Sayın Metin GÜNEY, T. Haber-İş Sendikası Genel Sekreteri Sayın Hüseyin ÖZÇOBAN, T. Çimse-İş Sendikası Genel Sekreteri Sayın Hasan EMER, Genel Maden-İş Sendikası Genel Sekreteri Sayın Hüseyin KOLÇAK, Tes-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Sayın Sedat ÇOKOL, Türk Metal Sendikası Genel Mali Sekreteri Sayın Uysal ALTUNDAĞ, Koop-İş Sendikası Genel Mali Sekreteri Sayın Osman AKSOY, Belediye-İş Sendikası Genel Mali Sekreteri Sayın Bayram ÖZKAN, Ağaç-İş Sendikası Genel Mali Sekreteri Sayın Hasan DOĞAN, T. Çimse-İş Sendikası Genel Mali Teşkilatlanma Sekreteri Sayın İbrahim YAĞSİ, Belediye-İş Sendikası Genel Eğitim Sekreteri Sayın Kemal ÇAVUŞOĞLU, Belediye-İş Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Sayın İsmail DUMAN, Tes-İş Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Nakif YILMAZ, Tes-İş Sendikası Denetim Kurulu Başkanı Sayın Naif BALANDI, Belediye-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Sayın Osman Şar ve, Şube Başkanlarımız, Teşkilatımız ve Delegelerimiz katıldı.Kongremize katılamayıp gönlü Güvenlik-İş Sendikamızla olan ve Genel kurulumuza telgraf gönderen herkese teşekkür ediyoruz.

Açıklanan sonuca göre Sendikamız Güvenlik-İş’ in Genel Başkanı yeniden Ömer ÇAĞIRICI oldu. Çağırıcı yaptığı kısa değerlendirmede, tüm katılımcılara, delegelere teşekkürlerini iletti. Genel Kurul’un kendilerine verdiği yetkiyi emanet olarak kabul edip bu emaneti koruyarak yücelteceklerini ifade eden ÇAĞIRICI’ nın yeni yönetimi şu isimlerden oluşuyor. 

Genel Yönetim Kurulu:
Genel Başkan Ömer ÇAĞIRICI


Genel Başkan Yardımcılığı 
Ahmet DURCUK
Fevzi KARATAŞ
Galip Bektaş GÜVENÇ


Genel Denetim Kurulu:
Murat ELHAKAN
Güven ARAMAK
Erkan AKSOY


Genel Disiplin Kurulu:
Erhan CENGİZ
Halil PİŞKİN
Mehmet Gazi AKGÜLSendikamız Güvenlik-İş Teşkilatı geçtiğimiz dönemde görev yapan yöneticilerimize ve emeği geçenlere teşekkürlerini ayrıca iletmişlerdir.
Sosyal Ağlarda Paylaş