DETAY

Güvenlik-İş Sendikamızdan 8 Mart Açıklaması

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. İşçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçinin can verdiği bu gün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak tarihte yerini almıştır.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü ülkemizde ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlanmıştır.1921 den günümüze kadar geçen süre içerisinde kadınlara yönelik hukuki yollarla yapılan çalışmalara rağmen; kadınlar şiddete ve ayrımcılığa maruz kalmaktadır. 

Kadına yönelik şiddet ile kadının eğitime, çalışma hayatına ve siyasete katılımındaki engeller sadece kadın sorunu değil, "toplum sorunu" olmakla birlikte nüfusun yarısını oluşturan kadınları diğer yarısı ile eşit konuma getirmek için çözümler geliştirmek adına kız çocuklarımızın eğitimine verilen önem ve yapılan yatırım, yarının güçlü toplumu ve üretken ekonomisini mümkün olacaktır.

Kadınlarımızın ister sosyal hayatta isterse çalışma hayatında onurlu bir şekilde hak ettikleri statüyü kazanmaları ve yücelmeleri için öncelikle kadına önemi ve saygı benimsenmelidir.

Hem bir anne, hem de iş hayatında yer alan bir insan olması kadınlarımızı ailenin ve toplumun temel taşı haline getirmiştir. Kadın sadece yaşamış olduğumuz dönemde değil her dönemde erkeğin yanında yer alıp en büyük destekçisi olmuştur. Yakın tarihimize baktığımızda Kurtuluş Savaşı yıllarında bir Nene Hatun en az erkekler kadar bağımsızlık için mücadele etmiştir. O ve onun gibi mücadele etmiş bütün kadınlarımızı rahmetle anıyoruz.

Güvenlik-İş Sendikası olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle, başta özel güvenlik mesleğinde çalışan meslektaşlarımıza, üyelerimize ve tüm kadınlarımıza sevgi ve saygımızı sunuyor, insanlığın devamı en büyük mutlulukların ardındaki kahraman kadınlarımızın, 8 Mart Dünya kadınlar gününü kutluyoruz.
                                                               Güvenlik-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu

Sosyal Ağlarda Paylaş