DETAY

Genel Başkanımız ÇAĞIRICI, Kocaeli' nde Basın Açıklamasında Bulundu


GÜVENLİK İŞ SENDİKAMIZ BASIN İLE BULUŞTU 


Güvenlik İş Sendikamız basın mensupları ile bir araya geldi. Programa, Güvenlik İş Sendikası Genel Başkanımız Ömer Çağırıcı, Anadolu Şube Başkanı Ramazan Palak, Şube Genel Sekreterimiz Serkan Tenk, Şube Mali Sekreteri ve aynı zamanda Kocaeli İl Başkanı Muhammet Ali Tatlıgül, Şube Teşkilat Sekreterimiz Güven Aramak, Şube Eğitim Sekreteri Erhan Cengiz, Şube Disiplin Kurulu Üyemiz Mustafa Altıntaş katılım gösterdi.


EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET       

Toplantıda konuşan Güvenlik İş Sendikası Genel Başkanımız Ömer Çağırıcı şu ifadelere yer verdi: “Özel güvenlik görevlilerinin sendikasıyız. Kamuda çalışanların sorunları var. Kocaeli’de yaşanan sıkıntı ve problemler var. Yakın tarihte kamuda çalışan taşeronlar kadroya geçti. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Eksikliklerle kadro geçişi oldu. Sancılarını üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen yaşıyoruz.

Kamuda kadroya geçen arkadaşlara verilen ücret yüzde 4, Yüksek Hakem Kurulu genelgesi var. Bu arkadaşlarımız asgari ücretin katlarıyla çalışıyordu. Artık asgari ücret katları verilmiyor. Bazı kamu kurumlarında 4+4 zam da bürokratik engeller nedeniyle verilemiyor. Kadroya geçemeyen arkadaşlar var. Bu arkadaşlar üvey evlat muamelesi gördüklerini dile getiriyor. Bu arkadaşlarımızın kadroya geçmesi lazım. Sendika olarak yıllardır kamuda taşeronun kalkmasını savunuyorduk. Türkiye’de artık taşeron ayıbının son bulması lazım. Kamuda aynı işi yapan arkadaşların farklı ücretler aldığına şahit oluyoruz. Hükümetin buna el atması lazım. Kamuda çalışan işçilerin eşit işe eşit ücret mantığıyla hareket ettirilmesi lazım.

 Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, Erhan Cengiz, Muhammet Ali Tatligül, Serkan Tenk ve Güven Aramak dahil, ayakta duran insanlar

GÜVEN VE HUZUR OLUR

Bizler özel güvenlik görevlisiyiz. Bugün Türkiye’de sayımız 314 bin. Bizler toplumda bazen sorunlar yaşıyoruz. Kredi Yurtlar Kurumu, üniversite ve hastanelerde çalışan arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımız hep ötekileştiriliyor. Oysaki özel güvenlik görevlileri her zaman devletimizin emrinde, milletimizin hizmetinde. Özel güvenlik görevlilerinin olduğu yerde güven ve huzur olur. Bizler bunu üstüne basa basa söylüyoruz. Lütfen vatandaşlarımızı arkadaşlarımızın işini zorlaştırmasınlar, kolaylaştırsınlar.  

Güvenlik İş Sendikası Genel Başkanımız Ömer Çağırıcı; Kocaeli Üniversitesi Millet’in Meclisi’ nden daha mı üstün?

Güvenlik İş Sendikası Genel Başkanımız Ömer Çağırıcı Kocaeli ilinde gerçekleştirilen basınla buluşma programında yaptığı konuşmada, “Kocaeli’deki kurumlarda çalışan arkadaşlarımız toplu iş sözleşmesi farkını aldı. Uygulaman tek bir kurum var. O da Kocaeli Üniversitesi. Kocaeli Üniversitesi Millet’in Meclisi’ nden daha mı üstün?” ifadelerini kullandı.
VERİLEN SÖZLER YERİNE GETİRİLMELİ

Güvenlik İş Sendikası Genel Başkanımız Ömer Çağırıcı programda yaptığı konuşmada, “Taşeronda çalışan arkadaşlarımız yakın zamanda kadroya geçti. Ardından bazı sıkıntılar oluşmaya başladı. Yeni bir yıla girdik asgari ücret arttı. Yeni dönemde arkadaşlarımızın aldığı zamlar uygulanmadı. Çalışma Bakanlığı etkisiz ve yetkisiz bir şekilde kaldı. Kadroya geçmeyen arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımız kadroyu sonuna kadar hak ettiler. Arkadaşlarımıza verilen sözler yerine getirilmeli” dedi.KOCAELİ ÜNİVARSİTESİ’ NDE BÜROKRASİ OLİGARŞİSİ VAR

Kocaeli Üniversitesi’ nde resmen bürokrasi oligarşisi var diyen Çağırıcı şunları ekledi; Kocaeli Üniversitesi (KOÜ), yaklaşık 4 yıldır bizim sendikanın üyesi. Kocaeli Üniversitesi ile toplu iş sözleşmesi imzaladık. Kocaeli’deki kurumlarda çalışan arkadaşlarımız bu toplu iş sözleşmesi farkını aldılar. Bu fark TBMM’de çıkan kanun ile geliyor. Kocaeli Üniversitesi Millet’in Meclisi’nden daha mı üstün? Kocaeli’de tüm kamu kurumları bu farkı uyguladı. Uygulamayan tek bir kurum var. O da Kocaeli Üniversitesi. Burada ne yapılmak isteniyor anlamıyoruz. Buradan Kocaeli Üniversitesi yönetimine, Hukuk Fakültesine ve ÇEKO bölümüne sesleniyorum. Meclisten çıkan bu anayasal hakkı bütün kamu kurumlar uygularken ve KOÜ bu farkı ödememekte ısrar ediyor. Burada bürokrasi oligarşisi yaşıyoruz. Buradan Kocaeli halkına şikayet ediyorum. Biz bunun iyi niyet ile çözmeye çalışırken, sorun halen çözülemiyor.BU NE YAMAN ÇELİŞKİ

KOÜ, hükümetin çıkarttığı tüm kanunları çiğnendiğini vurgulayan Çağırıcı, “Resmen burada bürokrasi oligarşisi oluyor. Buradan Hukuk Fakültesi hocalarına, ÇEKO hocalarına ve yönetime sesleniyorum. Kocaeli Üniversitesine bu son seslenişimiz olacak. Hukuk fakültesinde hukukun üstünlüğünü anlatıyorsunuz ama kendiniz uygulamıyorsunuz. Eğer bunları uygulamayacaksanız boşuna orada ders anlatmayın. ÇEKO’da toplu iş sözleşmesini anlatıyorsunuz ama yeni kendiniz uygulamıyorsunuz. Bu ne yaman çelişki!” diyerek sözlerine son verdi.
Sosyal Ağlarda Paylaş