DETAY

Genel Başkanımız Çağırıcı, Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın Sorularını Yanıtladı

Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanımız Ömer Çağırıcı, Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın Sorularını Yanıtladı

Geçen yıl nisan ayında kadroya alınan taşeron işçiler, ocak ayında yüzde 4 zam aldığını söyleyen Çağırıcı, "Asgari ücret ve biraz üzerinde çalışan işçilerin bazılarının maaşı yeni asgari ücret seviyesine çıkartılıp, yüzde 4 de toplu sözleşme zammı alırken, bazı kurumlar yüzde 4 zammı vermedi. Geçen yıl kamuda ilk defa işe giren kadrolu işçiler ile nisanda kadroya geçen taşeron işçiler arasında ise ücret farkı ortaya çıkmaya başladı" dedi.

Çağırıcı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın daha önce herkese 6 ayda bir yüzde 4 artış yapılacağına dair yazısı bulunduğunu belirterek, yüzde 4 ilave zammı yapmayan kurumları tek tek uyarmak zorunda kaldıklarını söyledi. 

GENEL ÜCRET ASGARİ ÜCRETE YAKLAŞACAK

Ocak ayındaki zamla birlikte kadroya alınan taşeron işçilerin önümüzdeki iki yıl boyunca ücretlerinde nasıl artış yapılacağı böylece açıklığa kavuştu. Kadroya alındıkları tarihteki ücretleri baz alınarak, 2020’nin ikinci yarısına kadar 6 ayda bir yüzde 4 oranında artış yapılacak. En düşük, yani asgari ücret düzeyinde ücret alanlar bu yıl yüzde 26’lık artıştan yararlandılar. Bu gruptakiler, gelecek yıl ocak ayında da asgari ücrete bağlı artıştan yararlanacaklar.

Daha önce asgari ücretin yüzde 30-40 üzerinde ücret alanların eline geçen para ise yüzde 4’lük artışlar sonucu, asgari ücretlilere yaklaşacak. düşük ücretle en yüksek ücret arasındaki makas giderek kapanacak.

Genel Başkanımız Ömer Çağırıcı, kamuda şimdi başka bir makasın açılmakta olduğunu belirtti. Çağırıcı, nisan ayından sonra taşeron işçi çalıştırması yasaklanan kamu kurumlarına İŞKUR vasıtasıyla yeni işçi alındığını, bunların taşerondan gelen işçilerden farklı olarak yılda 52 gün yerine 104 gün ikramiye alacaklarını, bu yıl kamu toplu sözleşme hükümlerinden yararlanmaya başlamalarıyla ücret makasının açılacağını savundu. Çağırıcı, bu uygulamanın iki yıl devam etmesi halinde, makasın kapatılmasının daha da zorlaşacağını belirtirken, çözümün, taşeron işçilerin de hemen kamu kesimi toplu iş sözleşmesine dahil edilmesi olduğunu vurguladı.

Değişiklik yapılmadığı takdirde taşerondan gelen işçiler kamu kesimi toplu iş sözleşmesine ancak 2021 yılında dahil olacaklar.

Sosyal Ağlarda Paylaş