DETAY

Asgari Ücret Görüşmeleri Bugün Başladı


Bu yıl ilk kez 'Asgari Ücret Tespit Komisyonu' nda İşçileri temsilen Komisyon Üyesi olarak seçilen Güvenlik-İş Sendikamız üyesi Yalova Üniversitesinden Gülden Görmez katıldı. Genel Başkanımız Ömer Çağırıcı’ da eşlik etti.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için ilk toplantısını bugün gerçekleştirecek. Türk-İş temsilcileri arasında bulunan asgari ücretli Sendikamız üyesi Gülden Görmez' in açıklamaları asgari ücretlinin halini gözler önüne serdi. Meslektaşımız Görmez asgari ücretle geçinemediklerini belirtti.

"NEFES ALAMIYORSUNUZ BU MAAŞLA"


Asgari Ücretle çalışırken yaşadıklarını anlatan Görmez, "Benim zaten kiram 850 lira. Aldığım maaş yemek ve yol ile birlikte 1903 lira. Yemek paramı ve yol paramı bu paradan ödüyorum. Bu paranın 850 lirası kiraya gidiyor. Kredi kartlarını kullanmak zorundayım. Çünkü bunun faturası var, gıdası var. Maaştan kirayı ve faturaları ödedikten sonra elinizde 300 lira gibi para kalıyor. Kullandığımız kredi kartını ödemek zorundayız. Oradan çekip bir diğerine yatırıyoruz. Mutfağa ne giriyor? Bakliyat, makarna, pirinç ve çorba. Onun dışında mutfağa girebilecek birşey olduğunu düşünmüyorum bu maaşla. Yani en azından bizlerin rahat yaşamasını kolaylaştıracak düzeye getirecek bir artış bekliyoruz. Çünkü bu şekilde gitmiyor, hayat yürümüyor. Nefes alamıyorsunuz bu maaşla. Bize nefes aldırabilecek daha insanca yaşamamızı sağlayacak düzeye gelmesini bekliyorum asgari ücretin." ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmasını yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK’ un açıklamaları şu şekilde;

“Asgari ücret çalışma hayatında, ücret politikalarında en alt sınırı ortaya koymakta. Buradaki tüm çabamız tüm sosyal tarafların görüşlerini göz önünde bulundurarak işçi ve işverenlerimizle birlikte sürdürülebilir kalkınmayı tesis edecek şekilde bu alt sınırı daha ideal bir noktaya getirebilmek.
Daha güçlü bir ekonomik görünüme kavuşacağız.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da dile getirdiği gibi 2019’da en önemli önceliklerimizden biri istihdamı artırmak olacak. Asgari ücretin ekonomik konjonktürle uygun bir şekilde tespit edilmesi olacak. Üretimde verimliliğin artırılması da kuşkusuz bu sosyal diyaloğun güçlendirilmesine bağlı.

Sosyal bir hukuk devleti olmanın gereği olarak asgari ücret her yıl yeniden belirlenmektedir. Asgari ücret tespit komisyonumuz çok önemli bir mekanizma.

16 yıllık hükümetlerimiz döneminde işçi ve işverenlerimizin haklarını gözeterek her zaman çözüme kavuşturan taraf olduk. Bu anlamda işçilerimiz de işverenlerimiz de müsterih olsunlar. Komisyon toplantılarıyla haklarını koruyarak, ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunacak bir sonuca ulaşacağımıza inanıyorum.

Asgari ücret çalışanlara belirli bir ücret düzeyinde ödeme yapmamızı sağlayan bir uygulamamız. 2018 için uygulanan bekar ve çocuksuz birisi için 1603.12 TL’dir. Vergi dilimi nedeniyle meydana gelen düşüşü kanunla önledik. AGİ’yi ilave yaparak bu durumu düzelttik. AK Parti’ nin iktidara gelmeden önce belirlenen son asgari ücret 2002 Temmuz ayına aitti. 184 lira düzeyinde olan asgari ücret, 1603,12 liraya yükselttik. Yüzde 770, reel olarak ise yüzde 102 arttığını görmekteyiz.”

Bakan Zehra Zümrüt SELÇUK’tan sonra söz alan İşçi temsilcisi Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT yaptığı açıklamada, yeni asgari ücrette bu yıl gerçekleşen enflasyon oranının dikkate alınması gerektiğini söyledi.
TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, “Bunun yanına ülkenin büyümesi ve gelişmesi de göz önünde bulundurularak refah payı da eklenmeli. AGİ dahil asgari ücret 1603 lira. Asgari ücretin yetersizliği bugün herkes tarafından ifade ediliyor. Asgari ücret belirlenirken işçinin geçim şartları dikkate alınmamaktadır. Asgari ücretli her ay artan enflasyona karşı eksik ücret almaktadır. İnsanların satın alma gücü daha da gerilemektedir. Asgari ücretlinin net ücreti vergi nedeniyle eksilmektedir" dedi.

TİSK Genel Sekreteri Akansel KOÇ, yaptığı açıklamada, asgari ücret belirlenirken sadece enflasyon rakamlarına odaklanılmaması gerektiğini belirterek, "Enflasyon rakamının dışında ülkenin ve işletmelerin içerisinde bulunduğu ekonomik durumlar, yatırım ve rekabet ortamı ile işsizlik oranı da göz önünde bulundurulsun." dedi.

Asgari Ücret Komisyonu’ nun bugün sona eren ilk toplantısı sonrası ikinci toplantının 13 Aralık 2018'de TİSK Genel Merkezinde yapılması kararlaştırıldı.

Sosyal Ağlarda Paylaş