DETAY

Pam, Finlandiya’da Özel Güvenlik Görevlilerini ve Bekçileri Greve Başlattı

Finlandiya’da özel güvenlik çalışanları ile sektör patronları arasındaki görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine 3 günlük grev başladı.

Güvenlik-İş Sendikamızın da üyesi olduğu Uluslararası Küresel Sendikalar Birliği (UNI GLOBAL UNİON), Finlandiya’ da hizmet sektöründe çalışanların örgütlü olduğu PAM ile İşveren örgütü PALTA arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine özel güvenlik görevlileri ve bekçiler Çarşamba günü greve başladı.

3 günlük grev kararı alan güvenlik görevlileri ve bekçiler, Ücretlerin artırılması, Sömestr süreleri ve ödentilerden doğan haklarını istiyorlar.

Greve katılan 8 bin 500 özel güvenlik görevlisinin çoğunluğu hava limanlarında çalıştığı için, hava limanlarındaki kontrol noktalarında uzun kuyruklar oluştu. Hastane, AVM, otel ve bankalarda grevden etkilenen yerler arasında.


PAM, toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması durumunda, SECURİTAS’ ta çalışan özel güvenlik görevlileri de küresel boyutta 6 Kasım günü greve başlayacağını duyurdu.

Güvenlik-İş sendikası olarak özel güvenlik görevlilerin bu haklı mücadelelerinde her zaman her koşulda yanlarındayız.

Sosyal Ağlarda Paylaş