DETAY

Üçlü Danışma Kurulu Ankara' da Toplandı

Üçlü Danışma Kurulu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Başkanlığında Ankara’ da toplandı. Toplantıya Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) adına TÜRK-İŞ Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Türk-İş Hukuk Müşaviri Ferhan Tuncel, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca ve çeşitli sendikaların temsilcileri katıldı.

Sayın Pevrul Kavlak, toplantıda TÜRK-İŞ’in çalışma hayatı ile ilgili görüşlerini aktarırken şu başlıkları vurgu yaptı.

Asgari Ücrete Enflasyon Zammı
Artan Enflasyon Rakamları karşısında asgari ücretle çalışan emekçiler yaşam mücadelesi vermektedir.  Acilen 01.10.2018 tarihinden itibaren asgari ücrete enflasyon zammı yapılmalıdır. 01.01.2019 tarihinden itibaren ise asgari ücret yeniden görüşülmelidir.

Kısa Çalışma Ödeneği
TÜRK-İŞ olarak kısa çalışma ödeneğini destekliyoruz. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanma koşulunda işten çıkarılmama şartı getirilmelidir.

İşsizlik Sigortası ve Çalışanlar Üzerindeki Vergi Yükü
İşsizlik sigortasından yararlanma koşulları kolaylaştırılmalı ve kesinlikle arttırılmalıdır. Bunun yanı sıra çalışanlar üzerinde giderek artan vergi yükü hafifletilmelidir.

KİT’ ler de Çalışan Taşeronlara Kadro Hakkı
Taşeron çalışanlara tanınan kadro hakkı KİT çalışanlarında ivedilikle verilmelidir. Ayrıca, kadroya geçerek taşerondan sürekli işçi olan işçilere toplu iş sözleşme kapsamında %4+%4 olarak belirlenen zam oranları revize edilmelidir.

Kıdem Tazminatı
Kıdem Tazminatının sürekli gündeme gelmesi çalışanları rahatsız etmektedir. Bu konuda taraflar artık kesin bir mutabakata varmalıdır.

Teşkilatlanmanın Önündeki Engeller
Teşkilatlanma sürecinde işyerinde çoğunluğun alınmasından sonra işverenin itirazı sonucu açılan davalar ortalama 4-5 yıl sürmektedir. Bu süreçte işveren tarafının sendika üyelerinin iş akdini fesh etmesi sonucu, dava bittiğinde işyerinde sendika üyesi kalmamaktadır. Bu nedenle sendikalar da toplu iş sözleşmesi yapamamaktadır. Bakanlık tarafından bu sorunun acilen çözülmesi için yeni bir yasa taslağı hazırlanmalıdır. TÜRK-İŞ olarak böyle bir çalışmaya katkı koyacağımızı bildiririz.
Sosyal Ağlarda Paylaş