DETAY

SENDİKAMIZ SOKAK ATIK TOPLAYICILARININ ÇALIŞMA KOŞULLARINI İYİLEŞTİRME İMZA TÖRENİNE KATILDI

Genel Başkanımız Ömer Çağırıcı, 2 Ağustos 2018 tarihinde  Sokak Atık Toplayıcılarının Çalışma Koşullarını İyileştirme Sosyal Sorumluluk Projesi İmza Törenine katıldı.

Törene Genel Başkanımız Ömer Çağırıcı, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa AK, TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ramazan AĞAR, TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp ALEMDAR, Proje ortağı Alkın Kağıtçılık firmasının Sahibi İrfan DEMİR, T.Haber-iş Genel Başkanı Veli SOLAK, T. Harb-İş Genel Başkanı Bayram BOZAL, Ağaç-iş Genel Başkanı Mürsel TAŞÇI, Orman-İş Genel Başkanı Baki YÜKSEL, Sokak Atık Toplayıcıları Derneği Başkanı Recep KARAMAN, TÜRK-İŞ’in Ankara’da bulunan sendika başkanları, yöneticileri ve çok sayıda basın mensubu katıldı. Törende bir konuşma yapan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa AK, Türkiye’de ilk olan bir protokolü imzalayacaklarını ifade etti.

Mustafa AK “TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK İŞÇİ KONFEDERASYONU İLE GERÇEKLEŞTİRECEĞİMİZ PROJE İLE ATIKLARIN SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE TOPLANMASI İLE ÇEVRESEL VE EKONOMİK BİR FAYDA DA GÖRÜYORUZ”

Bu örnek projeden dolayı ve bu projeyi bize getiren TÜRK-İŞ Başkanımıza çok teşekkür ediyorum diyen AK, “Projenin sadece Keçiören için değil Türkiye için örnek teşkil etmesini arzu ediyoruz” dedi.

AK konuşmasına şöyle devam etti:  “Amacımız atık toplayıcılarının çalışma koşullarının iyileştirilmesi, Türkiye’nin atıklarını değerlendirmesi ve atık toplayıcılarının da sağlıklı olmasını amaçlayan bir çalışma. Türkiye’nin en büyük işçi Konfederasyonu ile gerçekleştireceğimiz proje ile atıkların sağlıklı bir şekilde toplanması ile çevresel ve ekonomik bir fayda da görüyoruz. Geri dönüşümün en önemli aktörlerinden biri sokak toplayıcılarıdır. Evde ayrıştırma uygulamasını ilk gerçekleştiren belediyeyiz. Toplanan atıklar evden alınıyor. Yaklaşık 135 bin kişiye ulaştık. Bu bilincin kazandırılmasını önemsiyoruz. Evlere bu anlamda broşür, çöp poşeti dağıtıyoruz. Temizlik personeline, apartman görevlilerine yönelik eğitimler düzenliyoruz. Okullarda geri dönüşüm ve çevre eğitimi veriyoruz. 100 pil getirene sinema bileti hediye ediyoruz. Sıfır atık projesini başarıyla sürdürüyoruz. Atıkları kaynağında ayrıştırarak hem çöp miktarını azaltıyoruz hem de geri dönüşüm çalışma merkezimiz hizmet veriyor. Arkadaşlarımızın kıyafet tedariki,, düzenli sağlık taramalarından geçirilmeleri, iş güvenliği ve çocuk işçiliği konusunda çalışmaları başlatmış bulunuyoruz. Katkılarından dolayı Alkın Kağıtçılığa teşekkür ediyoruz. Recep Bey’e teşekkür ediyoruz. Bu protokolün hayırlı olmasını diliyoruz.” dedi.

Kağıt Toplayıcıları Derneği Başkanı Recep KARAMAN da bir konuşma yaparak bizleri güvence altına alan Sayın TÜRK-İŞ Başkanına ve Belediye Başkanıma teşekkür ediyorum ifadelerini kullandı. Bizler sokakta zor şartlarda çalıştık, sosyal güvencemiz yoktu diyen KARAMAN,  bugün inşallah bu sorunlarımızı asgari düzeye indirecek bir çalışmayı Keçiören Belediyesi ile başlatmanın sevincini yaşıyoruz” dedi. İlk defa elbisemiz, kimliğimiz olacak, iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri alacağız diyen KARAMAN, ama bugün ki sevincimiz dağıtılan kıyafet veya kimlik değil. Asıl sevincimiz halkın nazarında kıyafetin bize sokakta taşıtacağı sıfat” dedi.

ATALAY, “ BU ARKADAŞLARIMIZIN TAMAMINA YAKINI KAYIT DIŞI ÇALIŞIYOR”

Daha sonra sözü TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay aldı.  Bu projeye katkı sağlayan Alkın Kağıtçılığa teşekkür ediyoruz diyen ATALAY, “Resmi olmayan sayı ile birlikte Ankara’da bu arkadaşlarımız 20 bin civarında. 2500 kişi Recep kardeşimizin kurduğu derneğin üyeleri. Bu arkadaşlarımızın tamamına yakını kayıt dışı çalışıyor” ifadelerini kullandı.

ATALAY konuşmasına şöyle devam etti:  

“Günde 12 saatten az olmamak üzere yoğun fiziksel bir çaba göstererek çalışıyorlar. Toplama sırasında bulaşıcı hastalık riskiyle karşı karşıya kalıyorlar. Gece boyunca birçok şiddet olayıyla karşılaşıyorlar. Karanlıkta fark edilmedikleri için trafik kazalarına maruz kalıyorlar. TÜRK-İŞ olarak bütün bu olumsuzlar nedeniyle bu projeyi yapmak istedik. Yoğun olarak bulundukları Keçiören bölgesinde pilot uygulama talebimizi Belediye Başkanımız olumlu karşıladı. Yasal olarak kağıt toplama yetkisi olan Alkın Kağıtçılık bu projeye destek veriyor. Bu arkadaşlarımızın eğitimleri çok kapsamlı olacak. Bu arkadaşları uzun yıllardır görmezden geldik. Toplama işi yapan arkadaşlar tehlikeli maddelerin neler olduğunu, böyle bir durumda nasıl hareket edeceklerini uzmanlar tarafından detaylı şekilde öğrenecekler. Sağlık taraması yapılacak, bütün arkadaşlarımızın dosyası olacak. Şu anda ülkemizde okula, tatile gitmesi gereken 2 milyon çalışan çocuk var. Günde 6 işçi iş kazasından ölüyor Geçim sıkıntısından çocuklarını okula yollayamayan arkadaşlarımız var. Biz bu kardeşlerimizin çocuklarını nasıl okula yollarız, fikir yürüteceğiz, kafa yoracağız. Bu anlaşma sonrası darısı diğer belediyelerin başına diyoruz. Dün maalesef 11 aylık Bedirhan annesi ile beraber teröre kurban gitti. Bu teröre destek verenleri silah verenleri, akıl verenleri unutmayın diye altını çizmek istiyorum. Bunlar dün de vardı bugün de vardı yarın da var olacaklar. Türkiye’nin Bakanlarına ceza vermeye kalkıyorlar. Bu ülkede toplumun tüm kesimleri, dernekler, odalar yan yana gelmek durumundayız. Yoksa bu oyunun biteceği yok. Teröre 35 senedir harcadığımız para iç ve dış borcumuzun iki misli. Bu para harcanmasaydı iki tane Almanya olurduk.” dedi.

Genel Başkan projenin tüm paydaşlarına, imza törenine katılan kağıt atık toplayıcılarına ve tüm basın mensuplarına teşekkür etti. Konuşmaların ardından protokol imzaları atıldı. Salona üniformaları ile gelen atık toplayıcıları, Genel Başkanımız Ömer Çağırıcı, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY ve Keçiören Belediye Başkanı Mustafa AK ile hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Sosyal Ağlarda Paylaş