DETAY

TÜRK-İŞ 15 Temmuz Bildirisi ve 15 Temmuz Süreci

15 Temmuz 2016 tarihinde yaşadığımız darbe/işgal girişiminin ikinci yıldönümünde TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Ergün ATALAY bir açıklama yaparak “Türkiye varsa, demokrasi varsa biz varız, işçi hakları ve sendikalar var” dedi. - See more at: http://www.turkis.org.tr/15-TEMMUZ-BILDIRISI-d66737#sthash.fyJ0l7zf.dpuf


“ÖNCELİĞİMİZ DEMOKRASİ, ÖNCELİĞİMİZ TÜRKİYE, ÖNCELİĞİMİZ HALKIN İRADESİ”

15 Temmuz 2016 tarihinde yaşadığımız darbe/işgal girişiminin ikinci yıldönümünde TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Ergün ATALAY bir açıklama yaparak “Türkiye varsa, demokrasi varsa biz varız, işçi hakları ve sendikalar var” dedi.

TÜRK-İŞ Genel Başkanının yaptığı açıklama şu şekildedir:

Bu topraklarda tarih boyunca pek çok ihanet yaşandı, 15 Temmuz 2016 en karanlık en kanlı ihanetlerden biridir. Bu darbe girişiminin arkasındaki elleri ve akılları hiçbir zaman unutmayacağız ve unutturmayacağız. Milletin iradesini temsil eden TBMM’ye atılan bombalar, sıkılan kurşunlar, aslında insanlığa, demokrasiye ve hukukaydı.

15 TEMMUZ 2016 tarihinde darbe girişiminin sonucu henüz belli olmamışken alanlarda halkımızla birlikte özgürlüğümüzü hep birlikte haykırdık. Ve hep bir ağızdan “HAYIR” dedik.

Önceliğimiz Türkiye dedik, önceliğimiz demokrasi dedik, önceliğimiz halkın iradesi dedik.

Türkiye varsa demokrasi varsa biz varız, işçi hakları ve sendikalar var dedik.

Darbe girişiminin en başından itibaren Türkiye’mizden yana, demokrasimizden yana taraf olduk.

Ve and içtik bu önceliklerden hiçbir şekilde sapmayacağımıza, önceliklerimizi korumak için her türlü bedel ödemeye hazır olduğumuza dair.

Millet olarak özgürce, birlik ve beraberlik içinde yaşamamızın ve tekrar darbe/işgal girişimlerini önlemenin yolu, başta FETÖ/PDY ve PKK olmak üzere bütün terör örgütlerinin kökünü kazımaktan, devletimizi terör örgütlerini arındırmaktan, daha fazla demokrasiden ve hukukun üstünlüğüne dayalı devlet olmaktan geçmektedir.

TÜRK-İŞ Konfederasyonu olarak terör örgütlerine karşı verilen mücadeleyi, demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü savunmayı kararlılıkla sürdüreceğiz.

Hiçbir ayırım yapılmaksızın ihanet edenler yakalanmalı ve hak ettikleri cezayı çekmelidirler. Ancak bu gerçekleştiğinde toplum vicdanı rahatlayacak ve devlete olan güven en güçlü şekilde tesis edilecektir”  dedik.

Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere bu vatan uğruna şehit olan tüm  şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de en kalbi şükranlarımızı sunuyoruz.

 

15 TEMMUZ SÜRECİ VE TÜRK-İŞ

 

15 TEMMUZ  GECESİ SAAT 01:00

Konfederasyonumuz 15 Temmuz akşamı demokrasiye ve milli iradeye karşı yapılan hain işgal girişiminden haberdar olur olmaz en kısa zamanda harekete geçmiş ve Genel Başkanımız Ergün ATALAY gece 01.00 dolaylarında Sakarya Kent Meydanında on binlerce vatandaşa hitap ederek TÜRK-İŞ’in 1 milyon işçisiyle bu işgal girişiminin sonuna kadar karşısında olduğunu ifade etmiş ve halkı sabaha kadar meydanlarda mücadele etmeye çağırdı. Genel Başkan Atalay’ın açıklamaları NTV Kanalında yer aldı.

 

15 TEMMUZ GEÇESİ SAAT 04:00

Genel Başkanımız 15 Temmuz gecesi saat 04.00’da Habertürk Canlı yayınına bağlanarak TÜRK-İŞ olarak işgal girişiminin karşısından olduklarını belirtti.

 

16 TEMMUZ SAAT 08:00

16 Temmuz Cumartesi sabahı Ankara’ya dönen Genel Başkanımız TÜRK-İŞ Yönetimi ile birlikte ülkemizde demokrasiye ve millet iradesine yönelik kalkışmayı kınamak, gelişmeleri değerlendirmek ve bu konuda izlenmesi gereken politikaları belirlemek üzere aynı gün saat 15.00’de Olağanüstü Başkanlar Kurulunu toplama kararı aldı.

 

16 TEMMUZ SAAT 13:00

16 Temmuz Cumartesi saat 13.00 sularında Karma İstişare Komitesi Türkiye kanadı üyeleri ile bir araya gelen Genel Başkanımız yapılan ortak basın açıklamasında işgal girişimini kınadı ve “İnsanlıktan nasibini alamamış bu zavallılar ile ilgili olarak ülkeyi yönetenler gerekeni yapsınlar. Bu mesele sakinleşene kadar Türk işçisi olarak sokakta olacağız” ifadelerini kullandı. KİK Heyeti ardından TBMM'ni ziyaret ederek Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkan Vekili Mustafa ELİTAŞ’ı ziyaret etmiştir. Genel Başkanımız TBMM'de yapılan basın açıklamasında TÜRK-İŞ olarak demokrasiye ve halkın iradesine yönelik tüm girişimlerin karşısında olacaklarını belirtti.

 

16 TEMMUZ SAAT 16:00

Genel Başkan Atalay TBMM'de yapılan basın açıklamasında TÜRK-İŞ olarak demokrasiye ve halkın iradesine yönelik tüm girişimlerin karşısında olacaklarını belirtti. KİK Heyeti ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ve MHP Grup Başkan Vekili Erkan Akçay'ı ziyaret etti.

 

 

16 TEMMUZ SAAT 18:00

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu 16 Temmuz Cumartesi günü olağanüstü toplanmış ve bu kalkışmayı, darbe girişiminden öte, kırk yıllık bir sürede uluslararası bir proje olarak oluşturulan FETÖ/PDY’nin milli iradeyi bertaraf ederek devletimizi içeriden “işgal etme” girişimi olarak değerlendirmiş ve TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu olarak, ülkemizin bu zor günlerinde devletimizin, milletimizin ve yüce meclisimizin bize ihtiyacı olduğu her noktada gerekli sorumluluğu üstlenmeye hazır olduğunu ifade etti.

 

 

16 TEMMUZ SAAT 19:00

16 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen işgal girişimine karşı Genel Başkanımızın sert açıklamaları NTV ekranlarında yer aldı.

 

19 TEMMUZ 2016 SAAT 15:00

Genel Başkan Atalay ve TES-İŞ Sendikası Genel Başkanı Mustafa Şahin 15 Temmuz tarihinde demokrasiye ve millet iradesine karşı gerçekleştirilen hain darbe teşebbüsü esnasında yaralanan sendika üyelerini 19 Temmuz 2016 günü tedavi gördükleri Akay Hastanesinde ziyaret etti. Genel Başkan Atalay yaralılara acil şifalar diledi.

 

 

19 TEMMUZ SAAT 18:30

İşgal girişimine karşı TÜRK-İŞ’in protestosu HABERTÜRK’te yer aldı. Genel Başkan Atalay “Bu işgal girişiminin sonuna kadar karşısındayız” dedi.

 

19 TEMMUZ SAAT 19:00

15 Temmuz gecesi yaşanılan ve milletimizin ortak dayanışması ve iradesiyle akamete uğratılan işgal girişimini protesto etmek, Anayasal Sistemden, Milli İradeden ve Demokrasiden yana tavrımızı bir kez daha göstermek amacıyla 19 Temmuz Salı günü saat 19.00’da TÜRK-İŞ Genel Merkezi önünde Darbe Protestosu yapıldı ve NTV kanalında yer aldı.  

 

19 TEMMUZ SAAT 20:00

 Genel Başkanımız 19 Temmuz Salı günü Güvenpark’ta işçilere seslenip ardından TRT HABER’de yer aldı.

 

21 TEMMUZ SAAT 21:00

Genel Başkanımız 21 Temmuz’da Sakarya Kent Meydanında on binlerce vatandaşa hitap etmiş ve “Allah’ım bizi Ezansız, bizi Vatansız, bizi bayraksız bırakma. Bu ülkenin evladı olmaktan, Müslüman olmaktan gurur duyuyorum. TÜRK-İŞ 1 milyon üyesiyle bu işgal girişiminin sonuna kadar karşısındadır” ifadelerini kullandı. 

 

25 TEMMUZ 2016 SAAT 13:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-AB Karma İstişare (KİK) üyesi kuruluşların temsilcilerini 25 Temmuz 2016 günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti. 1 Saat 20 dakika süren görüşmeye TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’da katıldı.

 

02 AĞUSTOS 2016 SAAT 14:00

Konfederasyonumuz yanlış yönlendirme ve bilgi kirliliği yaşanmaması amacıyla Uluslararası Sendikalar Konfederasyonunu (ITUC) yaşanan hain işgal girişimi hakkında bilgilendirmiştir. Genel Başkanımız bizzat ITUC Genel Sekreteri Sharan BURROW ile telefon görüşmesi yapmış ve hain işgal girişimi hakkında bilgi verdi.

 

02 AĞUSTOS 2016 SAAT 15:00

TÜRK-İŞ 2 Ağustos 2016 Salı günü, 15 Temmuz Cuma akşamı başlayan işgal girişimine karşı diğer ülkelerden yeterli ve doğru tepkiler gelmemesi nedeniyle, Uluslararası sendikal harekete ve diğer ülkelerde örgütlü işçi sendikaları konfederasyonlarına bir mektup gönderdi.

 

3 AĞUSTOS 2016 SAAT 14:00

Genel Başkan Ergün Atalay Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile birlikte 3 Ağustos 2016 günü Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ı makamında ziyaret ederek, 15 Temmuz gecesi yaşanılan işgal girişimine ilişkin olarak geçmiş olsun dileklerini iletti.

 

3 AĞUSTOS 2016 SAAT 15:00

TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri ve YOL-İŞ Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar beraberindeki heyetle Niğde’nin Bor ilçesi Çukurkuyu kasabasına giderek, 15 Temmuz gecesi işgal girişiminin seyrini değiştiren ve işgalci generalle birlikte 7 kişiyi etkisiz hale getirdikten sonra şehit olan Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir’in kabrini ve ailesini ziyaret etti.

 

10 AĞUSTOS 2016 SAAT 21:00

Genel Başkan Atalay 10 Ağustos 2016 günü Sakarya Demokrasi Meydanında, onbinlerce vatandaşa hitap etti. Atalay konuşmasında 27 gündür milli iradeye sahip çıkmak için nöbet tutan vatandaşlara teşekkür dileklerinde bulunarak, artık bundan sonra evlerde nöbet tutulacağını söyledi.

 

ERDOĞAN, “ 15 TEMMUZ FETÖ’CÜ İHANET VE DARBE GİRİŞİMİ KARŞISINDAKİ TÜRK-İŞ’İN DURUŞU BİZLER İÇİN HER TÜRLÜ TAKDİRİN ÜSTÜNDEDİR”

8 MART 2018 Dünya Kadınlar gününde Konfederasyonumuzu ziyaret eden Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN burada bir konuşma gerçekleştirerek 15 Temmuz gecesi TÜRK-İŞ’in duruşunun her türlü takdirin üstünde olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı ERDOĞAN konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“TÜRK-İŞ bir özelliğe de sahip. TÜRK-İŞ bu ülkede milli ve yerli duruşun temsilcisi olmuştur. Bu ülkenin değerlerine ters düşenlerle hiçbir zaman beraber olmamıştır. 15 Temmuz FETÖ’cü ihanet ve darbe girişimi karşısındaki TÜRK-İŞ’in duruşu bizler için her türlü takdirin üstündedir. Bunun için TÜRK-İŞ camiasına şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.”

 

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (TÜRK-İŞ) 15 Temmuz işgal girişimine karşı Türkiye’de yaşanan olayları ‘Emek Cephesi’ gözünden dünya kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla hazırladığı 15 Temmuz Demokrasinin Zaferi “EMEK” adlı İngilizce-Türkçe kitabı büyük ilgi görmüş olup gelen talepler doğrultusunda ikinci kez basılmıştır.

 


Sosyal Ağlarda Paylaş