DETAY

ÇSGB'den Yol ve Yemek Yardımları Hakkında Beklediğimiz Görüş Yazıları Geldi

Sendikamızın girişimleri ve başvurusu sonunda yol ve yemek konularında ÇSGB'den beklediğimiz görüş yazıları geldi.

Bakanlık Yol ve Yemek yardımları hakkında; 

375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 23. Maddesinde uyarınca idarelerce sürekli işçi kadrolarına geçirilen işçilerin ücret ile diğer mali ve sosyal hakların belirlenmesinde esas alınacak toplu iş sözleşmesi hükümleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı sitesinde ilan edilmiştir. 

Buna göre yol yardımı konusunda  mevut uygulamanın devam edileceği Yemek Yardımı konusunda ise günlük 5 TL tutarında yemek yardımı ödeneceğine  karar verilmiştir. 

Ancak, Bazı kamu kurum ve kuruluşlarında  kadroya geçen güvenlik görevlilerinin ihale sözleşmelerinde yol ve yemek yardımları daha yüksek olarak belirlenmiş ve bu kapsamda hangi yardımın esas alınacağı hususunda tereddütler ortaya çıkmıştır. 

Bunun üzerine sendikamız, hangi yardım tutarının esas alınması gerektiği hususunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından görüş sorumuştur. Çalışma Bakanlığı talebimiz üzerine yaptığı değerlendirmede bu gibi durumlarda hangi yardım tutarı yüksek ise onunun uygulanması gerektiği yönünde görüş bildirilmiştir.  
Sosyal Ağlarda Paylaş