DETAY

KAFKAS ÜNİVERSİTESİ ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİ’NDEN SENDİKAMIZA ZİYARET

Kars Kafkas Üniversitesi’nde kadro sürecinde başvuruları reddedilen Özel Güvenlik Görevlileri Sendikamız Güvenlik-İş’i ziyaret etti. Sendika Genel Sekreterimiz Ahmet DURCUK ve Genel Teşkilat Sekreterimiz Caner YILMAZ’ın karşıladığı işçilere Genel Merkezimizde bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Sendikamız Basın Birimine konuşan Kars Kafkas Üniversitesi İş Yeri Temsilcisi Zafer TATLI, süreci değerlendirdi.

13 yıldır Kafkas Üniversitesi‘nde çalıştığını belirten iş yeri temsilcisi Zafer Tatlı, İhale ile şirketlerin değişmesine rağmen kendilerinin işyerinde çalışmaya devam ettiğini kaydetti. Son olarak Ankara Özel Güvenlik Şirketi’nin 3 yıllık bir ihaleyi aldığını söyleyen iş yeri temsilcisi, 2015 yılında ihaleyi alan şirketin 2018’in 7. ayına kadar ihaleyi devam ettirdiğini belirtti.

Zafer TATLI, 2017 yılının 11 Ayının 15’inde PKK-KCK soruşturmasından dolayı İçişleri Bakanlığı tarafından Ankara Özel Güvenlik Şirketi’nin faaliyet izin belgesini iptal edildiğini söyleyerek, kurumun pazarlık usulü ile tekrar ihaleye gittiğini kaydetti. Bu süreçten sonra 82 kişinin tekrar işlerine başladığını da söyleyen İş Yeri Temsilcisi, “Taşerona Kadro meselesi için çıkan KHK ile birlikte bu işçiler 4 Aralık günü sigortaları yatırılmadığı için iş yerinde kadro hakkından faydalanamadı.” dedi.

Kars Kafkas Üniversitesi İş Yeri Temsilcisi Zafer TATLI sözlerini şöyle sürdürdü:

“Daha sonra Güvenlik-İş Sendikası’nın ve kurumumuzun desteği ile birlikte Ulaştırma Bakanlığı’na ulaştık, Ulaştırma bakanımızın da Karslı olması bizim için büyük bir avantajdı. Yaptığımız görüşmeler sonucu 3 bakanlıktan da destek kararı aldık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı bu işi çözeceklerini söylediler. Zaten soruşturma yapılan Şirketin de temiz olduğu konusunda bir karar alındığı ve bu şirket üzerinde sadece bir davanın kaldığı söylendi. O da temiz çıkarsa o yoldan da dönülebilir.  Eğer bu şekilde çözülmezse zaten Maliye Bakanlığı’ndan talep yoluyla çözülecek.

Bizler Ankara’ya şunun için geldik en azından sesimizi duyurmaya çalıştık. Bizlere bu meselenin çözülmesi gerektiği sözü verildi ancak yine de içimizde bir şeyler kaldı. Bizde o yüzden çalışan arkadaşların yüzde 50’si şu an Ankara’dayız.

Burada en önemli şey sendikamızın bize göstermiş olduğu destekti. Biz bugün sendikamızın desteği ile birlikte bakanlıkla görüşebildik. Sendikamızın vermiş olduğu mücadele sonucu sorun çözülmeye başladı.

Kısaca şöyle diyebiliriz; son süreçte bu meselenin çözümü için güzel sözler aldık İnşallah kısa sürede bu sorunumuz çözüme kavuşturulacak.  Sonuçta bu insanlar 82 kişi ancak bunların dışında bir de ailesi var, büyük bir kitle mağdur edilmiş durumda. Güvenlik-İş Sendikamızın da desteği ile bu sorunumuz giderilmiş olacak.

Ben buradan tüm arkadaşlarım adına herkese çok teşekkür ediyorum ilgili bakanlıklara, özellikle de bu işte bize önayak olan ve destek veren Güvenlik-İş Sendikamıza çok teşekkür ediyorum.”

Sosyal Ağlarda Paylaş